niedziela, 10 grudnia 2017

Wielicka kopalnia. Piękno w soli zaklęte.

22 listopada w Krakowie w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ, otwarto bardzo ciekawą wystawę "Wielicka kopalnia. Piękno w soli zaklęte". Wystawę tworzą zdjęcia pokazujące obiekty w skali od makro do mikroskopowej, stare dokumenty i wybrane okazy spektakularnych form wtórnej krystalizacji soli. Różne sekcje przedstawiają rzadkie zjawiska, wprowadzają w budowę geologiczną złoża wielickiego, opisują odkrycie i ochronę pierwszego w kraju rezerwatu skalnego, ukazują skutki oddziaływania sił przyrody na zróżnicowane skały oraz oddziaływania wody z solami czy wreszcie wpływu procesów korozji na formy naciekowe. Oprócz klasycznych zdjęć jest i kącik dla pasjonatów trzeciego wymiaru, kącik, który cieszy sie chyba największą popularnością. Otóż w Banaskopie - specjalnym stereoskopie autorstwa Grzegorza Banaszkiewicza (o sprzęcie i jego autorze pisałem w październiku 2009 roku), obejrzeć można sto dziesięć stereopar powstałych w czasie inwentaryzacji wyrobisk Kopalni Soli "Wieliczka", prowadzonej w latach 2016-2017. Zdjęcia pokazują niedostępne dla turysty zakamarki kopalni. Udostępniona dla zwiedzających jej część, to około 10% wszystkich wyrobisk. Naturalne procesy oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa miastu prowadzą do likwidacji nieznanych dla zwiedzających części chodników i komór. Jedynym możliwym sposobem ich zachowania jest dokumentacja fotograficzna. Dokumentacji tej, i to w technice 3D, podjął się Jerzy Przybyło, geolog górniczy, absolwent Wydziału Geologiczno- Poszukiwawczego Akademii Górniczo-Hutniczej na kierunku górnictwo i geologia, który w Kopalni Soli "Wieliczka" pracuje jako geolog od 1991 roku. Jerzy jest poza tym wielkim pasjonatem fotografii stereoskopowej. Dzięki niemu i jego trójwymiarowym podziemnym obrazom, możemy znaleźć się tam, gdzie mogą być tylko nieliczni. Na zachętę obejrzyjcie moi drodzy kilka prac Jurka. Wszystkie prezentuję w oryginalnej formie stereopary równoległej.

Zapr.

Zaprosznie na wernisaż "Wielicka kopalnia. Piękno w soli zaklęte"

Ban1

Banaskop w fazie montażu

(fot - Jerzy Przybyło)

Ban2

Gotowy kącik 3D!

(fot - Jerzy Przybyło)

DSCF0457

"Piękno w soli zaklęte" w stereoparach Jerzego Przybyło.

DSCF1981

DSCF2121

DSCF3207

DSCF4081

DSCF4138

DSCF6762

DSCF9117

Wykorzystano materiały ze strony www.uj.edu.pl

PS. Nie wiem, czy wiecie, że 31 stycznia 2018 roku zostanie zamknięta platforma blog.pl. W związku z tym zmuszony jestem (a miało być tak pięknie...) zmienić adres "Głębi płaskiego obrazka". Niebawem podam nowy adres, pod którym mnie znajdziecie. Nie chciałbym, żeby nagle po 31 stycznia, wszystko co pisałem przez dziesięć lat poszło do wirtualnego kosza. Wsadziłem w to przecież trochę czasu, chęci i dużo, dużo pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...