niedziela, 17 grudnia 2017

Niepodległa Poddębskiego

Dzięki współpracy Narodowego Archiwum Cyfrowego i Muzeum Powstania Warszawskiego, w Fotoplastikonie Warszawskim, za sprawą techniki stereoskopowej, ożyły unikatowe kadry z Polski epoki międzywojnia autorstwa Henryka Poddębskiego,  jednego z najwybitniejszych polskich fotografików XX wieku (1890-1945). Swoją twórczość określał jako "fotografię krajoznawczą". Wykonane przez niego zdjęcia tworzą barwną panoramę II Rzeczypospolitej. Fotograf ten posiadał niezwykły talent ukazywania urody oraz charakteru i ducha miejsc, które odwiedzał. W swojej twórczości odszedł od nurtu piktorializmu na rzecz znakomitych technicznie zdjęć miast, zabytków historycznych i scen z życia ludu. Największe znaczenie miały dla niego wartości czysto fotograficzne. Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na wystawach w kraju i za granicą. Poddębski fotografował we wszystkich województwach odrodzonej Rzeczypospolitej oraz na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Na wystawie w Fotoplastikonie Warszawskim, można przyjrzeć sie jego twórczości za sprawą 48 fotografii, przerobionych komputerowo na format 3D. Wystawa promuje jednocześnie wydanie albumu "Niepodległa Poddębskiego"; prezentującego kolekcję fotografii Henryka Poddębskiego. Publikacja powstała przy wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Archiwa Państwowe i została objęta honorowym patronatem Wicepremiera prof. dr hab. Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa potrwa do 30 grudnia!

plakat

Plakat wystawy w Fotoplastikonie Warszawskim

Poddebski

Henryk Poddębski

(źródło - www.art-im.biz)

p01

Konwersje zdjęć Henryka Poddębskiego w układzie równoległym.

p02

p03

p04

p05

p06

Dziękuję Warszawskiemu Fotoplastikonowi za udostępnienie zdjęć.

Jeeli nie zdążycie obejrzeć wystawy, to zerknijcie chociaż do albumu. Znajdziecie do tutaj: https://www.nac.gov.pl/wp-content/uploads/2017/11/NAC-Henryk-Poddebski-eBook.pdf oczywiście w wersji 2D.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...