niedziela, 9 sierpnia 2009

Efekt Pulfricha

W dzisiejszych czasach gazety biją się o swoich czytelników i żeby jak najbardziej zwiększyć sprzedaż swoich tytułów kuszą rozmaitymi dodatkami.  Dochodzi do paranoi,  ponieważ często klient kupuje nie gazetę dla gazety,  tylko dla dodatku.  Nie wiem,  może właśnie tak ma być?  Ale nie o tym chciałem dzisiaj porozmawiać.  Otóż od kwietnia tego roku niektóre lokalne pisma zaczęły dołączać do swojego nakładu kolekcję sześciu płyt DVD pod wspólnym tytułem "Planeta 3d".  Do pierwszej płyty kupujący otrzymuje (oczywiście gratis!) specjalne okulary by w trójwymiarze móc obejrzeć cuda naszego globu i nie ruszając się z domu odbyć niezapomnianą podróż dookoła świata.  Oglądając filmy mamy złudzenie trójwymiarowości ale to tylko efekt pozorny.  Cały sekret tego "pseudostereo" leży w okularach,  w których jedno szkło jest ciemniejsze od drugiego i w tym,  że obraz cały czas się rusza.  Wykorzystuje się tu tak zwany efekt Pulfricha (od nazwiska niemieckiego fizyka Carla Pulfricha 1858-1927).  Otóż Pan Karol zauważył,  że ciemne szkło osłabia nieco obraz trafiający do oka i dlatego jest on wolniej przesyłany przez nerw wzrokowy niż obraz jaśniejszy.  Ciekawe zresztą jak on to stwierdził,  skoro jak wieść gminna niesie widział tylko na jedno oko.  A więc choć oboje oczu widzi to samo,  to  oko przysłonięte przekazuje obraz do mózgu nieco później.  W wyniku tego mózg wyznacza przestrzenną informację dotyczącą głębi obrazu,  która naprawdę nie istnieje.  Łatwo się o tym przekonać obserwując na przykład kulkę dyndającą w linii prostej w lewo i prawo.  Gdy lekko zaciemnimy jedno oko,  kulka sprawia wrażenie jakby poruszała się ruchem okrężnym po elipsie.  Szczególną cechą ruchomych obrazów wykorzystujących ten efekt jest fakt,  że przy przy użyciu takich okularów "pseudo3d" widzi się pewien efekt przestrzenny,  zaś obserwator bez takich okularów bez przeszkód może oglądać obraz 2d.  I pamiętajcie,  że dotyczy to tylko obrazów ruchomych!!!  Przy zdjęciach efekt Pulfricha można sobie wsadzić...  między bajki!

 

Okulary "Pulfricha"

1 komentarz:

  1. Jako ciekawostkę dodam, że efekt Pulfricha jest wykorzystywany we wczesnej diagnostyce stwardnienia rozsianego (sclerosis multiplex).
    okulistyka.com.pl/_okulistyka/edu/10.pdf

    OdpowiedzUsuń

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...