środa, 14 czerwca 2017

Viva España!

W Warszawskim Fotoplastikonie kolejna wystawa!  Viva España! - Hiszpania na fotografiach z poczatku XX stulecia. To 48 fotografii przedstawiających Hiszpanię w obiektywie mistrzów fotografii stereoskopowej pracujących dla Kaiserpanoramy – A. Furhmana jednej z największych wytwórni zdjęć trójwymiarowych. Kolekcja będąca pierwotnie własnością Fotoplastikonu Warszawskiego, została podzielona na przełomie lat 50. i 60. Większa część zbioru trafiła do Muzeum Kinematografii w Łodzi, natomiast w Warszawie pozostało zaledwie 8 zdjęć ze stolicy Hiszpanii dołączonych do wystawy „Od Aten do Madrytu”. Teraz, po ponad 60 letniej rozłące znów mogą być zaprezentowane w całości stołecznej publiczności. Fotografie wykonane na szklanych, ręcznie kolorowanych szybkach pokazują malownicze i trudne do rozpoznania, historyczne ujęcia z tłumnie dziś odwiedzanych przez turystów rejonów Madrytu, Malagi i Grenady. Grube mury zespołu warownego w Alhambrze, Stare Miasto w Sewilli, a do tego tajemnicze wnętrza historycznych pałaców w stylu mauretańskim, monumentalne świątynie noszące ślady wielokrotnych przeobrażeń czy kameralne, ale jakże malownicze place i placyki tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy. Poza nimi na wystawie odnaleźć można zdjęcia pokazujące sceny z życia codziennego mieszkańców półwyspu Iberyjskiego – ulicznych nosicieli wody, tragarzy przy pracy czy dzieci bawiące się przy ulicznej studni. Wystawa czynna od 14 czerwca, od środy do soboty, w godz. 10.00 - 18.00.

19030295_1479020378788012_8677780859321750806_n

Plakat wystawy w Warszawskim Fotoplastikonie.

1 (1)

Grenada. Paseo del Salon. Pomnik królowej Izabelii Katolickiej i Cristobala Colon’a

2

Malaga. Widok z Paseo del Muelle Uno na Katedrę.

3

Sewilla. Plaza del Triunfo. Widok na Katedrę Najświetszej Marii Panny.

5

Malaga. De la Plaza de la Marina. Fontanna Trzech Gracji. Widok na Katedrę Wcielenia.

A 12 czerwca, na uroczystym wernisażu swoją obecnością zaszczycił organizatorów Ambasador Hiszpanii Jego Ekscelencja Agustín Núñez Martínez. Wystawę otworzył z-ca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, Paweł Ukielski. Niewątpliwie niesamowitą atrakcją wernisażu był występ zespołu flamenco "Los Payos" z gościnnym udziałem andaluzyjskiego śpiewaka Rubín de la Ana. Oczywiście muzyczno-taneczny pokaz odbył się we wnętrzu wiekowej machiny.

h01 h02 h03 h04

Dziękuję Muzeum Powstania Warszawskiego za udostępnienie materiałów będacych własnością Warszawskiego Fotoplastikonu. Autorem fotografii z wernisażu jest Marek Michalski.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...