Stereoskop do którego środka zapraszam Was dzisiaj, to Educa. Jest to francuska skrzyneczka (a swoją drogą to francuzi bardzo dużo tego napłodzili), w której zastosowano bardzo oryginalny patent. Otóż wcześniej pokazywane fotoplastikony stołowe były na normalne stereopary (jeden na 4,5x10,7 cm., drugi na 9x18 cm.). W Educe ogląda się stereopary rozmiaru 3x6 cm., które umieszczone są na specjalnych taflach szklanych o wymiarach 13x18 cm. Zdjęcia na płycie leżą w sześciu rzędach po dwie stereopary w rzędzie w układzie A, B, A, B, czyli łatwo obliczyć, że na jednej tafli jest ich dwanaście. Żeby obejrzeć parę składową fotografii przesuwa się okulary stereoskopu w lewo bądź w prawo. Szklane płyty wkłada się do zamocowanej wewnątrz pudła drewnianej ramy przesuwającej się w górę i w dół co pozwala oglądać pary na każdym poziomie. Ot cała tajemnica budowy... Okulary w lewo - pierwsze zdjęcie. Okulary w prawo - drugie zdjęcie. Wajcha przesuwająca płytę do góry (przy okularach z prawej) - trzecie zdjęcie. Okulary w lewo - czwarte. Wajcha do góry o jedno zdjęcie (okulary z lewej) - piąte. Okulary w prawo - szóste... i tak dalej. Ileż to śmiesznych ruchów trzeba zrobić, żeby obejrzeć panoramę starego Paryża... Ale wierzcie mi, warto!!!
Educa 1920
Okulary z lewej strony. Po prawej stronie na wysokości pokrętła regulacji ostrości widoczna jest dźwignia do podnoszenia ramki ze zdjęciami.
Okulary z prawej strony.
Ramka z płytą szklaną wewnątrz fotoplastikonu. Widok od tyłu po zdjęciu dyfuzora.
"Goła" płyta ze stereoparami.
Chciałem skomentować, że to to przywiozłeś do Broniszowa i co niektórzy uważni mogli to do ocznie pomacać a tu takie cyferki i literki że bez 3d nie przskoczysz, ciekawe czy trafię i za którym razem
OdpowiedzUsuń