niedziela, 2 listopada 2014

Mona Lisa 3D

Wertując strony internetowe znalazłem interesujący news (właściwie czy mozna nazwać newsem coś, co sie ukazało pół roku temu?) dotyczący Leonarda da Vinci i jego sławnej "Mony Lisy". Pozwolę sobie przytoczyć go słowo w słowo. Oto artykuł Krzysztofa Dzielińskiego ze strony www.geekweek.pl:

Da Vinci twórcą pierwszego obrazu 3D


vinci01

Człowiek renesansu - to najlepsze określenie Leonarda da Vinci. Był to nie tylko artysta lecz także wynalazca, który opracował tak wykraczające poza swoje czasy wynalazki jak spadochron, karabin maszynowy, czołg czy nawet łożyska kulkowe, a teraz do tej listy dopisać można obrazy 3D. Co więcej - obrazem takim jest najsłynniejsze jego dzieło - Mona Lisa. Naukowcy od lat spierali się co do tego czy Mona Lisa znajdująca się w Luwrze i jej kopia znajdująca się w madryckim muzeum Prado zostały namalowane w tym samym momencie lecz z nieco różnych perspektyw. Teraz dwójka badaczy - Claus-Christian Carbon oraz Vera M. Hesslinger - donoszą, że perspektywy na obrazie są bardzo zbliżone (różnica to 69 milimetrów) do odległości pomiędzy oczami człowieka, a zatem połączone tworzą pierwszy w historii obraz stereoskopowy. Przez długie lata obraz znajdujący się w Prado uznawano za jedną z wielu późniejszych kopii, jednak badania w 2012 roku wykazały, że warstwy farby zostały tam nałożone w identyczny sposób jak na oryginale i pojawiają się tam takie same zmiany - co wyraźnie wskazuje, że obrazy zostały namalowane w tym samym czasie. Jest to wersja prawdopodobna, bo w czasach gdy obraz powstawał dość popularna była praktyka gdy student znanego malarza tworzył swoje dzieło w tym samym czasie co mistrz używając za wzór tego samego modela. Wyjaśniałoby to idealnie nieco inną perspektywę. Porównanie pozycji obu malarzy możecie zobaczyć niżej:

vinci06

A tak się składa, że stereoskopowe obrazy 3d są tworzone właśnie w ten sposób - przez nakładanie na siebie obrazów o perspektywie różniącej się właśnie rozstawem oczu człowieka - w ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać efekt trójwymiaru. Zobaczenie trzech wymiarów na płaskim obrazie można ułatwić poprzez zabarwienie obu warstw na różne kolory i użycie okularów 3D, a jeśli macie takie pod ręką poniżej możecie zobaczyć trójwymiarową Giocondę.

vinci03

Da Vinci studiował optykę i anatomię oka, jednak efekt 3d na swoim najsłynniejszym obrazie stworzył raczej nieświadomie. A szkoda, bo udało mu się wyprzedzić wcześniejszy najstarszy obraz stereoskopowy o ponad 300 lat.

Konkluzję pana Krysztofa pozostawię bez komentarza, ponieważ znane są rysunki Leonarda da Vinci wyjaśniające mechanizm widzenia stereoskopowego. A właściwie, nie. Skomentuję. Moim skromnym zdaniem Leonardo dobrze wiedział co robi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...