Z uwagi na właściwości ekspozycyjne urządzenia, w dniu jego otwarcia, przyjęto następujący harmonogram wydarzeń:
10.10.2014, godz.18:00 – oficjalne otwarcie „Fotoplastykonu Poznańskiego” w nowo wyremontowanej przestrzeni Galerii Miejskiej “Arsenał” (wejście od strony Starego Rynku) wraz z wernisażem wystawy prac fotograficznych Władysława Ruta. W tym dniu, wyjątkowo, Galeria będzie czynna do godz. 22:00.
Wernisaż: 18:00 – 22:00
Wystawa prac fotograficznych Władysława Ruta trwać będzie od 10 października do 21 października 2014 r. Wystawa prac stereofotograficznych Władysława Ruta prezentowana będzie od 10 października 2014 r. do 14 października 2014 r. i od 29 października 2014 r. do 20 listopada 2014 r.
14.10.2014 r., godz. 17:00
Otwarcie prezentacji poświęconej stereofotografii I wojny światowej w „Fotoplastykonie Poznańskim” w ramach wystawy „I wojna światowa w 3D”, połączone z promocją najnowszego tomu „Kroniki Miasta Poznania”. Obchodzona w tym roku setna rocznica wybuchu I wojny światowej stanowi znakomitą okazję do podsumowania znaczenia nie tylko historycznego, ale i kulturalnego Wielkiej Wojny. Konflikt ten, który w przypadku Polski doprowadził do powrotu państwa na mapę Europy, a na terenie Wielkopolski po zaciętych bojach przyniósł zmianę zwierzchniej władzy, przypadł na okres szczytowej popularności fotoplastykonów. Stąd też prawie każde liczące się przedsiębiorstwo sprzedające stereofotografie stworzyło własne serie, poświęcone heroizmowi żołnierzy w latach 1914–1918. „Fotoplastykon Poznański” zaprezentuje stereofotografie pochodzące przede wszystkim ze zbiorów Hiltona DeWitt Girdwooda, jednego z pierwszych fotografów, który uzyskał pozwolenie od armii brytyjskiej, by za pomocą aparatu utrwalić walkę na froncie zachodnim. Przez kilka lat wojny samodzielnie lub z pomocą innych fotografów zebrał ponad 600 stereofotografii, które prowadzona przez niego firma „Realistic Travels” wydawała w prestiżowych i popularnych seriach, tworząc w ten sposób (nie zawsze wierny) obraz konfliktu, który na zawsze zmienił oblicze świata. Tym stereofotografiom towarzyszyć będą również prace z Stanów Zjednoczonych, prezentując inną perspektywę konfliktu. Na wystawie zobaczymy zatem nie tylko front belgijski i francuski, ale również nieudaną dla Ententy ekspedycję na półwyspie Gallipoli, pobyt wojsk australijskich i nowozelandzkich w Egipcie czy krytyczną sytuację ludności cywilnej w Rosji. Wystawie towarzyszyć będzie promocja najnowszego tomu „Kroniki Miasta Poznania”, który poświęcony będzie Wielkopolsce i Poznaniowi w trakcie tego wyjątkowego konfliktu. Jesienny egzemplarz Kroniki obfitować będzie w szereg fascynujących artykułów o tym okresie. Wystawa „I wojna światowa w 3D” prezentowana będzie w Galerii Miejskiej „Arsenał” w okresie od 14 października 2014 r. do 28 października 2014 r.
Fotoplastykon będzie dostępny dla zwiedzających w zwyczajowych godzinach otwarcia Galerii Miejskiej „Arsenał”, tj. od wtorku do soboty w godz. 12:00 - 19:00 oraz w niedziele w godz. 11:00 - 15:00. Wstęp do Galerii Miejskiej “Arsenał”, w tym wstęp na część wystawy prac Władysława Ruta, jest - jak zawsze - bezpłatny, przy czym pragnący skorzystać z fotoplastykonu zobowiązani są nabyć specjalny bilet-naklejkę (normalny: 5 zł, ulgowy: 2 zł, rodzinny (dla dwóch dorosłych i trójki dzieci): 10 zł). W przypadku grup zorganizowanych (powyżej 15 osób) uprzejmie prosi się o uprzednie poinformowanie o zamiarze skorzystania z Fotoplastykonu telefonicznie: (61) 853-12-91 lub mailowo: kiosk@arsenal.art.pl.
Logo fotoplastikonu z Poznania - projekt C.Tyliński
Błyszczące, odnowione okulary wielkopolskiej Kaiserpanoramy.
(Oba zdjęcia pochodzą z postu Galeria Miejska Arsenał w grupie Fotoplastykon Poznański)