sobota, 16 marca 2013

W świecie Yin i Yang

Dopiero co w Warszawskim Fotoplastikonie podziwialiśmy obrazy z południowych Włoch, a tu już "zmiana dekoracji".  Od 15 marca przenosimy się do stolicy Państwa Środka - Pekinu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwudziestego wieku.  Historia miasta jest bardzo długa i sięga pierwszego tysiąclecia p.n.e.,  kiedy było stolicą państwa Yan.   Nazwa Pekin oznacza dosłownie Północna Stolica.  Obecnie miasto pełni funkcję największego ośrodka politycznego, oświatowego i kulturalnego kraju. To olbrzymie centrum gospodarcze z rozwiniętym przemysłem maszynowym,  samochodowym,   taboru kolejowego,  elektronicznym,  chemicznym,  rafineryjnym,  spożywczym,   włókienniczym oraz hutnictwem żelaza.  Krzyżują się tu ważne linie kolejowe i drogi samochodowe.  Tak jest dzisiaj.  Ale jeszcze sześćdziesiąt lat temu Pekin był miastem bardzo tajemniczym,  niemal zamkniętym i nieosiągalnym dla obcokrajowców. Tym ciekawsze są zdjęcia,  które możemy obejrzeć na wystawie.  Na trójwymiarowych fotografiach obok scen ulicznych pokazujących zajęcia i życie codzienne mieszkańców tej metropolii,  znaleźć można liczne zabytki chińskiej architektury i kultury,  będącej świadkiem potęgi i ponad 3000- letniej historii tego państwa.  Wszystkie prezentowane stereopary pochodzą ze zbiorów własnych Fotoplastikonu i choć nie są może arcydziełami sztuki fotograficznej (autor nie bardzo miał pojęcie jak trzymać aparat),   stanowią bardzo cenną dokumentację Pekinu z tamtych lat.  To co?  Zobaczymy się w Warszawie w Pekinie?  Wystawa potrwa tylko do 28 marca.  Zapraszam serdecznie!Plakat wystawy "W świecie Yin i Yang.  Pekin z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych"Pekin.  Widok ze wzgórza Długowieczności.

(stereopara równoległa)Pekin.  Turyści z Tybetu zwiedzają Pałac Letni.

(stereopara równoległa)Pekin.  Kolejka przed kinem.

(stereopara równoległa)

PS. Dziękuję Warszawskiemu Fotoplastikonowi za udostępnienie stereopar wykorzystanych we wpisie.A ja powoli przygotowuję się do podróży.  Dokładnie za tydzień wylatuję właśnie do Pekinu,  gdzie na żywo będę mógł obejrzeć to,  co Wy obejrzycie w Fotoplastikonie.   Obiecuję,  że po powrocie zdam pełną relację ze stolicy Państwa Środka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...