piątek, 22 marca 2013

SLS - 2 - instrukcja

Właśnie wzbogaciłem się o instrukcję obsługi stereoskopu lustrzanego SLS - 2.   Stereoskop ten opisywałem pod koniec lutego,  wspominając przy okazji kilka słów o fotogrametrii.  Nie tylko do tego urządzenie to można zastosować.  Oto, co przeczytałem w instrukcji.  Stereoskop lustrzany ze stereomikrometrem SLS 2 produkcji Polskich Zakładów Optycznych przeznaczony jest głównie do prac w dziedzinie fotogramertii lotniczej.  Może być stosowany w pomieszczeniach zamkniętych,  a także w terenie. Rewelacja!  Tego się nie spodziewałem!  Liczne zalety stereoskopu SLS 2 pozwalają stosować go z powodzeniem w wielu innych dziedzinach.  Na przykład rozróżnianie drzew iglastych od liściastych na zdjęciach stereoskopowych nie nastręcza trudności,  a przy pewnej wprawie można rozróżniać nawet ich gatunki,  co łącznie z pomiarem wysokości drzew i średnic koron może oddawać usługi w gospodarce leśnej.  Możność szybkiego obejrzenia wielkiego obszaru ziemi z jego różnorodnymi formami,  ich odrysowania i wykonania dużej ilości pomiarów długości i wysokości miejsc trudno dostępnych (ściany skalne,  zwały lodu itp.) ma specjalne znaczenie dla geografów i geologów.  Stereoskop lustrzany można również stosować przy projektowaniu linii komunikacyjnych,  sieci elektrycznych,  przy studiach architektonicznych,  pracach wykopaliskowych i historycznych,  w szkolnictwie oraz przy badaniu materiału z wypraw naukowych i sportowych.  Dzięki wyżej wymienionym zaletom stereoskop lustrzany odciąża bardzo wydatnie wysoko precyzyjne aparaty geodezyjne,  umożliwiając wykonanie prac wstępnych,  przygotowawczych,  itp. Ani słowa o amatorskim wykorzystaniu urządzenia do oglądania zdjęć w trójwymiarze.  Może sprzęcicho było po prostu w tych czasach diabelnie drogie albo niedostępne dla szarego Kowalskiego?  Dalej w instrukcji,  jak to w instrukcji  -  charakterystyka techniczna,  opis budowy,  opis użytkowania i  konserwacja,   a to wszystko na dwunastu stronach pięknego,  kredowanego papieru klasy trzeciej.     Ładnie,  estetycznie,  nie tak jak w dzisiejszych instrukcjach pisanych dziwnym,  niby polskim językiem lub nafaszerowanych piktogramami dla szympansa.  Broszurka została wydana przez Wydawnictwo Katalogów i Cenników (nawet nie wiedziałem,  że takie istniało) a wydrukowana w nakładzie 5000 + 70 egzemplarzy (ciekawe,  po co te dodatkowe siedemdziesiąt?) w Warszawskiej Drukarni Akcydensowej.  Aha,  i jeszcze jedno małe sprostowanie.  SLS 2 produkowany był pod koniec lat sześćdziesiątych a nie pięćdziesiątych,  jak napisałem w lutym.  "Mylenie jest rzeczą ludzką" - powiedział jeż schodząc ze szczotki ryżowej.  Przepraszam!Instrukcja obsługi stereoskopu SLS - 2Prawda,  że taki sam jak w oryginale?

1 komentarz:

  1. SLS-2 nie był wykorzystywany przez amatorów z obu przyczyn; cholerycznie drogi (wygląda na to że kosztował rzędu 9-10 tysięcy złotych) i praktycznie niedostępny (podobno Polskie towarzystwo Geograficzne nie było w stanie skompletować wyposażenia pracowni interpretacji zdjęć lotniczych).

    OdpowiedzUsuń

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...