czwartek, 31 stycznia 2013

Auschwitz - Birkenau 3D

W niedzielę 27 stycznia tego roku odbyły się centralne uroczystości 68 rocznicy wyzwolenia niemieckiego,  nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.  W tym samym dniu Dwór Zieleniewskich działający w strukturach Trzebińskiego Centrum Kultury zaprosił swoich gości na otwarcie wystawy fotografii trójwymiarowych autorstwa Jacka Gniewka i Michała Grzywacza "Auschwitz - Birkenau 3D".  Wystawa jest fotograficznym zapisem dokumentującym obecny stan muzeum Auschwitz-Birkenau,  tym ciekawszym,  że wykonanym w technice stereoskopowej.   Ponad osiemdziesiąt osób obecnych na wernisażu podziwiało wielkoformatowe wydruki,  ukazujące miejsce,  które do dziś dla świata jest symbolem zagłady i okrucieństw II wojny światowej.  Zastosowana technika anaglifowa spotęgowała dodatkowo odbiór przekazu i pobudziła wyobraźnię,  skłaniając do refleksji nad tym,  do czego zdolny jest człowiek,  by pognębić i zniewolić drugiego człowieka.  Tandem Gniewek - Grzywacz (znani jako "Strefa 3D") to autorzy,  którzy przyzwyczaili nas do obrazów stereoskopowych z górnej półki.  Wspaniałe kompozycje,  nienaganna technika i jeszcze to coś...  co przyciąga oko.  I nie inaczej jest w przypadku wystawy "Auschwitz - Birkenau 3D" ,  wystawy którą naprawdę warto zobaczyć.  Spieszcie się,  bo w Trzebini powisi tylko do 12 lutego.  Aha!  Tylko tutaj jako bonus zobaczycie jeszcze trojwymiarowe obrazy zarejestrowane na miejscowym kirkucie.  Warto!Plakat wystawy "Auschwitz - Birkenau 3D"Na wernisaż do Dworu Zieleniewskich przybyły tłumy gości.

(fot.  Karolina Gniewek)Dyrektor Trzebińskiego Centrum Kultury Mirosław Witoń,  przedstawia autorów trójwymiarowych fotografii - Jacka Gniewka i Michała Grzywacza.

(fot.  Karolina Gniewek)Wystawa "Auschwitz - Birkenau 3D".

(fot.  Karolina Gniewek)(fot.  Karolina Gniewek)(fot.  Karolina Gniewek)Artykuł z lokalnej gazety "Przełom" opisujący wystawę (kliknijcie na zdjęcie,  żeby przeczytać).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...