piątek, 27 listopada 2009

Trochę teorii

Dzisiaj w cyklu "Teoretyczne rozważania nad fotografią stereoskopową" pragnąłbym wytłumaczyć Wam trzy pojęcia dotyczące  typów obrazów stereoskopowych.  A więc...

Ortostereo -  Są to obrazy stereoskopowe,  w których sposób rejestracji rzeczywistości przez aparat fotograficzny odpowiada postrzeganiu przez człowieka.  W praktyce oznacza to,  że muszą być spełnione następujące warunki.  Po pierwsze,  baza (odległość między obiektywami) musi być równa rozstawowi ludzkich oczu,  co w praktyce wynosi 65-75 mm.  Po drugie,  obraz widziany przez obiektyw aparatu powinien obejmować taki sam obszar jaki postrzega człowiek gołym okiem.  Po trzecie,  taki obraz powinno się oglądać w takim samym kącie widzenia w jakim został sfotografowany.

Hyperstereo - To takie obrazy,  w których zastosowano bazę większą niż odległość między oczami człowieka.  W efekcie głębokość obszaru,  w którym widzimy przedmioty jako trójwymiarowe jest większa niż normalnie.  Zdjęcia hyperstereo to najczęściej zdjęcia odległych krajobrazów,  wykonywane jednym aparatem przesuwanym między zdjęciami o odległość równą założonej bazie (czasem o dziesiątki metrów).  Typowymi zdjęciami hyperstereo są też trójwymiarowe zdjęcia lotnicze.  Granicznym przypadkiem takich zdjęć są fotografie gwiazd,  wykonywane w ten sposób,  że zdjęcie lewe i prawe wykonywane jest w odstępie kilkumiesięcznym,  przez co baza może być równa nawet średnicy orbity ziemskiej.  Człowiek postrzega odległość dalekiego krajobrazu poprzez perspektywę geometryczną i powietrzną a stereofotografia o wielkiej podstawie bazowej pozwala mu przekształcić się w olbrzyma,  który spogląda z góry na makietę krajobrazu.

Hypostereo - Zdjęcia hypostereo to zupełne przeciwieństwo obrazów hyperstereo.  Baza przy wykonywaniu takich zdjęć jest mniejsza niż średnia odległość między oczami człowieka.  Obrazy takie to zwykle fotografie makroskopowe lub mikroskopowe.  Analogicznie do zdjęć hyperstereo,  przemioty na zdjęciach "hypo" wydają się być większe niż w rzeczywistości przez co widzimy je z perspektywy krasnoludka. 

No i co?  Bardzo skomplikowane?  Chyba do przełknięcia.

 

Przykład zdjęcia hyperstereo.

(źródło - www.forums.iowageocachers.org

 

Fotografia hypostereo

(fot.  Adam Libura)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...