poniedziałek, 11 lutego 2008

Stereoskopy skrzynkowe

Każdy uważny czytelnik moich postów (a wierzę,  że uważnie je czytacie) zauważył zapewne podstawową różnicę między stereoskopem Brewstera a stereoskopem Holmesa.  Pierwszy ma budowę zamkniętą w kształcie skrzynki,  drugi zaś jest otwarty.  Wadą pierwszego jest brak możliwości nastawiania ostrości i ograniczony format stereopar.  Wraz z biegiem lat stereoskopy skrzynkowe były tak udoskonalane by wady te zmniejszyć do minimum.  Jasne,  że nie udało się jeszcze nikomu do małego pudełka wsadzić dużego zdjęcia (raz udało mi się dokonać tej sztuki,  ale zdjęcie w kształcie zgrabnej kulki wyleciało potem do kosza),  więc problem formatu oglądanego obrazka pozostał.  Zniknął natomiast minus stałej ostrości.  Poradzono z tym sobie wykorzystując ruchome okulary,  które za pomocą zębatki przesuwały się w tył lub przód dostosowując się optymalnie do oczu oglądającego.  Stereoskopy skrzynkowe przeznaczone były przede wszystkim do diapozytywów (slajdów) ze względu na to,  że wykorzystywały światło przechodzące,  to znaczy,  światło padające od tyłu zdjęcia.  Przykładem takich przeglądarek są przedstawione poniżej stereoskopy drewniane na zdjęcia formatu 4,5 x 10,7 produkcji niemieckich zakładów ICA.  Bardzo estetycznie i przy tym solidnie wykonane,  że aż przyjemnie bierze się je do rąk. 

  

Stereoskop skrzynkowy ICA z muszlami na oczy     1920

  

   

Stereoskop skrzynkowy ICA      1920

 

PS. Jest mi bardzo,  bardzo miło powiadomić Czytelników,  że mój blog otrzymał nominację do tytułu Blog Roku 2007.  O nominacji decydowała bezpośrednio ocena Jurora,  członka Kapituły Konkursowej.  Bardzo dziękuję więc Jurorowi za nominację,  a Wam  drodzy Czytelnicy za wszystkie oddane głosy i za głosy,  które mam nadzieję jeszcze otrzymać.  Do 19 lutego jeszcze kawał czasu więc wszystko zdarzyć się może.  Pozdrawiam serdecznie, Tomasz Bielawski.

6 komentarzy:

 1. Gratluję nominacji do Bloga Roku, życzę powodzenia. Bardzo ciekawe to Pana hobby. Pozdrawiam. [marek7.blog.onet.pl]

  OdpowiedzUsuń
 2. blog ciekawy to trzeba przyznać :) P.Szapraszam do siebie na bloga: http://cyber-blog09.blog.onet.pl/ który jest o moim hobby i o zainteresowaniach :)pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały blog, ciekawa pasja, w zasadzie ten blog to pasjonująca historia! Serdecznie pozdrawiam! Trzymam kciuki i głosuję!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wikipedia nie ma szans:"Stereofotografia, fotografia stereoskopowa - technika polegająca na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z różnych punktów widzenia.Obserwacja takich zdjęć polega na patrzeniu prawym okiem na fotografię wykonaną z prawego punktu widzenia i lewym okiem - z przeciwnego punktu. Daje to wrażenie iż przedmioty te znajdują się w trójwymiarowej przestrzeni. Naturalność, właściwość takiej techniki osiąga się poprzez wyrównanie kątów widzenia i odstępów optycznych.Do oglądania fotografii stereoskopowych - stereopar - wykorzystywano stereoskop - rodzaj okularów - złożony z dwóch lekko powiększających i ułożonych obok siebie soczewek dających efekt przestrzennego widzenia obiektu.Moda na fotografię stereoskopową zaczęła się w roku 1851 i stała się popularną rozrywką mieszczan aż do lat 30 XX wieku. W roku 1856 w Anglii sprzedano ponad milion domowych przeglądarek. Zdjęcia można było również oglądać w fotoplastikonach."

  OdpowiedzUsuń
 5. Tomku, Twoja pasja to istne cudeńko.Gratuluję! Oczywiście głosuję na Twój blog, a raczej na Twoją niezwykłą pasję.Serdecznie pozdrawiam.Basia F. (ze studiów)

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie Tomku ! Jest Pan niesamowity.Szczerze kontent jestem. - romek zakrzewski.

  OdpowiedzUsuń

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...