czwartek, 2 maja 2013

Patriotyzm... lokalny (w 3D)

15 października 2003 r. do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt zmiany ustawy o godle,  barwach i hymnie RP,  ustanawiający m. in. Dzień Flagi RP.  Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto,  wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.  Tak więc od dziesięciu lat wszyscy Polacy dumnie, z patriotycznym ogniem w sercu wywieszają narodową flagę wszędzie gdzie to możliwe.  Nawet w Chinach pamiętałem o naszym święcie!!!

Patriotyzm to jednak nie tylko sztandary i symbole. W Gorzowie Wielkopolskim mieszka człowiek,  który manifestuje swój lokalny patriotyzm (czytaj - miłość do swojego miasta) w sposób zupełnie inny.  Utrwala dla potomnych swoją małą ojczyznę za pomocą trójwymiarowych obrazów. Krzysztof Jakubczak  –  fotografią stereoskopową zafascynowany jest "od zawsze". Od 2000 roku fotografuje Gorzów Wielkopolski, używając do tego różnych metod obrazowania przestrzennego. Jest członkiem Polskiego Klubu Stereoskopowego zrzeszającego pasjonatów fotografii trójwymiarowej z całej Polski.  W 2010 roku po raz pierwszy pokazał swoje prace podczas Dni Gorzowa w ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego - w "Czerwonym Spichlerzu" (Galeria Bezbronna).  W następnych latach prezentował swoje prace ponownie podczas podobnej imprezy w Galerii Bezbronnej  a  także podczas Nocy Muzeów (Muzeum Spichlerz)  w Gorzowie Wlkp. Teraz zaprasza na kolejną swoją wystawę " Landsberskie przestrzenie  -  przedwojenny Gorzów w 3D" do Galerii na Piaskach,  13 maja 2013 roku. Projekt ten jest jego drugą autorską wystawą,  będącą wynikiem poszukiwań historycznych zdjęć stereoskopowych miasta Landsberg. Prawdopodobnie jednak nigdy takie fotografie nie powstały  lub nie zachowały się, więc autor wystawy wykorzystał  różnej jakości skany przedwojennych pocztówek i poddał je procesowi konwersji do postaci trójwymiarowej.   Prace przedstawione są w formie tzw. anaglifu - należy oglądać je przez okulary z kolorowymi filtrami,  dzięki którym możliwe jest uzyskanie wrażenia przestrzenności.  Fotografia trójwymiarowa - stereoskopowa określana również jako fotografia 3D zachwyca już od ponad 150 lat. Jednak dopiero ostatnie kilka lat rzuciło nowe światło na ten rodzaj fotografii. W oglądaniu zdjęć trójwymiarowych jest coś z magii... Obraz uwięziony na kartce papieru, po założeniu "czarodziejskich" okularów uwalnia się z płaszczyzny i staje się małym trójwymiarowym światem. Przyjedźcie więc do Gorzowa 13 maja. Uroczysty wernisaż rozpocznie się punktualnie o godzinie 17,00.  A swoją drogą obiecuję, że zdam pełną relację z przebiegu otwarcia wystawy. Ma się te swoje dojścia!Plakat wystawy Krzysztofa.  Wystarczy kliknąć,  żeby przeczytać szczegóły.

.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...