wtorek, 1 marca 2011

Pan Leonard

O tym,  że mój blog żyje świadczy liczna korespondencja,  którą dostaję,  a która traktuje najczęściej (choć nie zawsze) o obrazowaniu i technikach stereoskopowych.  Jednym z takich e-maili był ostatnio bardzo miły list od pana Leonarda Zielińskiego z Poznania.  Czytelnicy bloga pamiętają zapewne jeden z pierwszych moich wpisów,  w którym użyłem nastepujących słów:  Ale Polak potrafi... w momencie dodatniej koniunktury fotografii stereoskopowej a z powodu braku dostępu do aparatów zachodnich (lub braku środków na te aparaty),  Polak przerobił domowym sposobem popularną Smienę na "stereoustrojstwo".  Wierzcie czy nie,  właśnie tym Polakiem był, jest i będzie pan Leonard.  Słów kilka o nim.  Leonard Zieliński ukończył Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie.  Po raz pierwszy z fotografią stereoskopową zetknął się w 1975 roku,  kiedy w Młodym Techniku zobaczył jakieś liche kopie trójwymiarowych bajek.  No i zaczęło się.  Najpierw zaczął sam robić fotki 3D jednym aparatem,  potem skonstruował nasadkę do takich zdjęć,  by na koniec opracować model aparatu do zdjęć stereoskopowych na bazie dwóch małoobrazkowych Smien.  Swój sprzęt opisał w dwumiesięczniku "Zrób Sam" w 1985 roku.  Smiena Stereo pana Leonarda cechowała się jednym spustem migawki i automatycznym przesuwem kliszy,  co było jak na owe czasy rozwiązaniem bardzo nowatorskim.  Pierwowzór trójwymiarowej Smieny leży sobie do dzisiaj w domu swojego autora a co najważniejsze działa i jest w pełni funcjonalny.  Pan Leonard natomiast coraz częściej ogląda się w stronę fotografii cyfrowej i już czyha na jakieś dwa Canonki,  by je złączyć bez konieczności ich rozcinania.  Technika z takim inpetem poszła na przód,  że teraz tak można.  Nie zapominajmy jednak o tych,  którzy kiedyś tak jak nasz dzisiejszy bohater tą technikę tworzyli "na kuchennym stole".

 

Smiena 8 Stereo Leonarda Zielińskiego

(fot.  Leonard Zieliński)

 

Plany Smieny 8 Stereo w "Zrób Sam"

(fot.  Leonard Zieliński)

 

Własnoręcznie skonstruowana nasadka stereo.

(fot.   Leonard Zieliński)

 

Autor sprzętu 3D - pan Leonard.

(fot.  Magdalena Zielińska) 

 

 

3 komentarze:

  1. Witam. Ma pan może skan albo jakieś zdjęcie w większej rozdzielczości schematu budowy smieny 3d ? Marzy mi się wykonanie tego cacka według oryginalnego przepisu pana Leonarda. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Panie Kamilu. Nie mam niestety ani tego numeru (3/1985) ani pełnych skanów. Znalazłem na stronie chomikuj.pl skany całego numeru. Proszę wejść na stronę i za 2 złote ściągnie sobie pan Zrób Sam w pdf. Czasami ten numer mozna znaleźć na Allegro. A mogę też podać namiary na Pana Leonarda. Potrzebny będzie mi tylko Pański adres.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie wiem dlaczego ale ucięło pana wypowiedź na słowach "czasami ten numer...". Poszedłem za pańską radą i przeszukuje chomika niestety jak na razie bez skutku. Chciałbym jeszcze zapytać czy nie ma pan być może schematu przystawki stereo. Pale się stereografii slajdy czekają już w lodówce tylko sprzętu brak :(

    OdpowiedzUsuń

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...