piątek, 15 maja 2009

Noc Muzeów

W nocy z 16 na 17 maja odbędzie się kolejna już edycja projektu "Noc Muzeów".  Pierwsza tak nocka miała miejsce w Berlinie "Lange Nacht der Museen" w 1997 roku.   Jako,  że spotkała się z wielkim zainteresowaniem,  zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach,   m.in. pod nazwą "Nuit Blanche" w Paryżu i "Museums-n8" w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy.   Co by nie gadać,  to w tym roku szykuje się prawdziwy kulturalny maraton.  Dlaczego o tym piszę?  A no dlatego,  że tej nocy będą i wątki poświęcone fotografii stereoskopowej. 

Zacznijmy od stolicy (bo to stolica).  Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do Warszawskiego Fotoplastikonu na specjalną wystawę stereopar z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.  Takiej nocy jeszcze w fotoplastikonie nie było.  Po raz pierwszy muzykę mechaniczną po części zastąpi występ czteroosobowego bandu.  Będzie można na żywo posłuchać tematów muzycznych z tamtych lat lub na tamte lata stylizowanych.  Czyżby klimaty jak w "Vabank"?  No jasne!  Jak "Vabank" to fotoplastikon!

A teraz jedziemy na południe Polski gdzie Muzeum Śląskie w Katowicach przygotowało dla swoich gości wielką niespodziankę.  Odrestaurowano stary fotoplastikon,  który przez kilkadziesiąt lat przeleżał w muzealnych magazynach,  zmontowano poczciwca i właśnie w Noc Muzeów  zostanie on zaprezentowany wszystkim zwiedzającym.  Noc w Katowicach upłynie pod hasłem "Metropolis" i dedykowana będzie ikonografii śląskich miast.  Stąd w "nowym-starym" fotoplastikonie będzie można obejrzeć trójwymiarowe obrazy poświęcone tematyce Górnego Śląska.  O samym stereoskopie i jego historii napiszę już niebawem.   A Wy moi drodzy,   szykujcie się na nocne zwiedzanie!!!

  

Fragment plakatu "Noc muzeów"            2009

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...