poniedziałek, 9 czerwca 2008

Wycinanki

Tak jak obiecałem ostatnio,  opiszę sposób wycinania małych klatek z filmu 35 mm.  Otóż... Bierzemy w prawą rękę ostre nożyczki a  lewą ręką ujmujemy błonę,  którą mamy poszatkować.  Ruchami zbieżnymi i rozbieżnymi palca serdecznego i kciuka przy współudziale palca wskazującego wprawiamy w ruch ostrza nożyczek i dokładnie,  pod światło,  zgodnie z zarysowanym kształtem klatki tniemy... Żartuję!!!  Od czego są mądre głowy konstruktorów a w nich taka szara paciajka zwana mózgiem???  Skonstruowano więc specjalne urządzenia do tego celu.  To,  które widzicie poniżej to czeski Steomat 35.  Zasada jego działania jest beznadziejnie prosta.  W prowadnicę wkładamy małoobrazkowy film,  za pomocą tego białego pokrętełka z przodu przesuwamy go (obracające się ząbki zaczepiają o perforację kliszy) a po naciśnięciu tej szerokiej dźwigni z tyłu urządzenia wycinamy potrzebny nam kawałek.   Wyprofilowane noże błyskawicznie i  bez problemu robią to,  co nożyczkami "dydłalibyśmy" cały wieczór.  Takie obcinarki produkowane były i na zachodzie do aparatów View Master.  Pozostał jeszcze mały problem jak obejrzeć te malutkie fotografie i uzyskać efekt stereo?  I w tym momencie mam pomysł na kolejny post!

  

Steomat 35         1972

  

4 komentarze:

 1. Hehe! Ciekawe pojecie o pracy nozyczkami, lub anatomii ludzkiej reki! Powodzenia w obslugiwaniu nozyczek "kciukiem i palcem SERDECZNYM, przy wspoludziale wskazujacego"!A gdzie ma sie podziac srodkowy, czyli dlugi?To wlasnie ten palec "poeta mial na mysli". Tylko mu sie "potentegowalo". Palec serdeczny, to ten, o ktorym myslimy serdecznie, wiec nosimy na nim obraczke. Dlaczego na nim? Bo wlasnie malouzywany. Ale dzieki temu znaczny! I nie trzeba zakladac na niego drugiej obraczki - tej nozyczkowej.;-)))))))

  OdpowiedzUsuń
 2. Posługiwanie się nożyczkami podobnie jak pisanie długopisem jest czynnością wykonywaną bardzo dowolnie. Ja nigdy nie używam do nożyczek palca środkowego. Palec ten łączę zawsze z wskazującym a w nożyczkowe dziury wkładam kciuk i serdeczny (obrączkowy).. i się tnie!!! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sprobowalem i faktycznie da sie! Moze moje skojarzenie wynika z rodzinnej sklonnosci do uzywania palca srodkowego (i wcale nie go nie pokazujemy tak czesto) - obaj z ojcem do pisania na klawiaturze uzywamy przede wszystkim palcow srodkowych, spust w pistolecie naciskamy srodkowym, a wskazujacy wyciagamy wzdluz lufy, pocieramy oko srodkowym i wskazujacym, do czasu upowszechnienia komputerow obslugiwalem myszke lewa reka zeby naciskac lewy klawisz srodkowym - wspoldzielenie kompa z "normalnymi" wymusilo zmiane przyzwyczajenia - nie chcialem przekladac myszki. Moze i z tego wynika taki sposob uzywania nozyczek? Chociaz panski wydaje mi sie jeszcze dziwniejszy.Na swoja obrone moge powiedziec, ze nie wspomnial Pan w instrukcji (skadinad znakomitej) o palcu srodkowym. :-)))

  OdpowiedzUsuń
 4. He, he!! Bo to palec... tabu!!! :):):)

  OdpowiedzUsuń

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...