wtorek, 15 stycznia 2008

Niemcy jeszcze raz

Wytwórnią,  która zaznaczyła swoje miejsce w historii stereoskopii niemieckiej była drezdeńska  ICA.  Firma powstała w 1909 roku i funkcjonowała do 1926 roku,  kiedy to podobnie jak większość innych weszła w skład Zeiss Ikona AG. (znanego od 1959 roku jaku  VEB Pentacon).   ICA także była efektem połączenia się kilku zakładów między innymi frankwurckiego Krugenera(1882),  drezdeńskiego  R.Huttig AG. (1862) ,  czy Palmosa AG, (1900) i jego następcy Carla Zeissa (1902).  Zakłady ICA kontynuowały produkcję swoich poprzedników oraz były autorem kilku własnych oryginalnych konstrukcji.  Do najbardziej znanych aparatów stereoskopowych tej firmy należą cała seria Polyscopa,  Stereo Ideal,  Stereolette,  Stereo Palmos,  Stereo Reicka i wiele,  wiele innych.

  Drugą, nie mniej znaną firmą produkującą sprzęt stereo była założona dwadzieścia lat wcześniej wytwórnia Heinricha Ernemanna,  niemieckiego przemyslowca (1859-1928),  który otworzył ją na swoje trzydzieste urodziny  (swoją drogą to bardzo sympatyczny prezent urodzinowy...).   Enoflex Stereo (post z dnia 6.09.2007 r.),  Heag czy Nansen to tylko kilka produktów do fotografii 3d z olbrzymiej listy aparatów tej wytwórni.  Ernemann Werke AG. podzielił los młodszego brata kończąc w rękach Zeiss Ikona dwa lata przed śmiercią Pana Heinricha.  

   

ICA Polyscop 609    1911-1926

 

PS.  Jeżeli uważacie,  że ten blog spełnia Wasze oczekiwania zagłosujcie na niego w konkursie na Blog Roku.  Już można.  Głosujemy do 29.01 do godziny 12,00.   Pozdrawiam i z góry dziękuję!!! 

2 komentarze:

  1. Trafiłam tutaj przez Dogomanię. Choć moja wiedza na temat fotografii stereoskopowej jest na superniskim poziomie, to jednak blog jest oryginalny i warty uwagi :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ~shuttersclick.blog.onet.pl18 stycznia 2008 07:16

    Choć fotografia to moje największe hobby to muszę przyznać, że of stroskopowej wiem bardzo mało. Dlatego z chęcią przejrzę blog.

    OdpowiedzUsuń

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...