piątek, 13 kwietnia 2018

Warszawa na fotografiach stereoskopowych z XIX i początku XX wieku

Wydawnictwa, które dzisiaj Wam pokażę, nie znajdziecie w żadnej księgarni. Daremnie możecie go szukać na aukcjach w kraju i za granicą, jest to bowiem limitowana edycja, powstała w 2017 roku specjalnie na 25 lecie działalności w Polsce globalnej kancelarii prawniczej White & Case. Całość obejmuje pięknie wydany album, trzydzieści stereopar formatu 6x13 cm oraz kartonowy stereoskop, a wszystko to zamknięte w estetycznym tekturowym pudełku. W albumie na 72 stronach znaleźć możemy połówki 30 stereopar z Warszawy przełomu XIX i XX wieku, współcześnie zrobioną fotografię miejsca ze stereopary oraz opis (po polsku i po angielsku) miejsca, gdzie zrobiona była fotografia. Żeby wzbogacić doznania Czytelnika, wydawca dołączył do książki luźne reprodukcje pokazywanych stereopar oraz stereoskop, ktory pozwala wejść w świat trójwymiarowych obrazów tamtych czasów. Wydawcą zestawu jest White & Case M. Studniarek i Wspólnicy - Kancelarie Prawne sp. k. We wstępie czytamy co następuje: Wraz z końcem kolejnego roku, jak zwykle w tej przedświątecznej, zimowej atmosferze, mamy niekłamaną przyjemność przekazać w Państwa ręce kolejny album (ale pierwszy stereoskopowy!!!), będący kontynuacją zaczętej przed szesnastu laty i znakomicie rozwijającej się serii wydawniczej, propagującej zrówno na świecie, jak i w Polsce wiedzę związaną z przeszłością i teraźniejszością naszego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem stolicy - Wraszawy. (...) Dziś postanowilismy skupić się na zdjęciach stereoskopowych, zwanych też stereogramami, ktore stanowią jedną z odmian tradycyjnej fotografii. (...) Bez wątpienia atrakcyjność obrazków pokazujących cokolwiek na płaskiej, tradycyjnej powierzcni jest o wiele mniejsza niż podwójnych, niemalże bliźniaczych zdjęć, które po umieszczeniu w specjalnym urządzeniu, zwanym stereoskopem umożliwiają podziwianie widoków z zaskakującym, piorunującym wręcz efektem głębi. (...) Życząc Państwu przyjemnej lektury i niezapomnianych przeżyć wiążących się z podziwianiem stereogramów, nadmieniamy tylko, iż trasa tegorocznego spaceru biegnie od Placu Krasińskich poprzez Starówkę, Trakt Królewski aż po Łazienki i Belweder. 
Przyznaję, że wycieczka zafundowana przez White & Case jest więcej niż udana. Życzę kancelarii ale także i sobie, więcej takich trójwymiarowych spacerów!Warszawa 3D - zestaw w pięknym kartonowym pudełku  2017r.


W środku album, 30 stereopar i stereoskop.


Album z reprodukcjami starych zdjęć.


Przykładowe strony albumu.Kartonowa przeglądarka wydaje się być bardzo zadowolona! :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...