niedziela, 19 marca 2017

Revere 22

1954 roku amerykańska firma Revere Camera Company z Chicago wypuściła na rynek bardzo zgrabą przeglądarkę zdjęć stereoskopowych, dedykowaną do aparatu Revere 33. Przeglądarkę tą ochrzczono mianem Revere 22. Wykonany z twardego tworzywa sztucznego stereoskop zaopatrzony został w achromatyczne obiektywy, których odstęp (bazę) można regulować za pomocą dźwigni umieszczonej na pokrywie urządzenia. Projektanci nie zapomnieli również o regulacji ostrości, do czego służyło pokrętło zamocowane po prawej stronie obudowy. Slajdy (standardowego rozmiaru 41x101 mm) podświetlane były światłem sztucznym (żarówką), zasilanym dwoma bateriami typu D (R20) o napięciu 1,5V każda. Producent pomyślał też o możliwości zasilenia urządzenia z sieci, ale do tego potrzebny już był osobny zasilacz. Po naciśnięciu wielkiego panela, na ktorym umieszczono logo firmy, "stawała się jasność" i można bylo zacząć przygodę z trzecim wymiarem. Przeglądarka jest bardzo estetycznie wykonana, a jej nowoczesny design od razu zwraca na nią uwagę, co nieczęsto się zdarza w tego typu sprzętach.. Może nie zaliczana jest do najlepszych przeglądarek tego typu, ale na pewno zaznaczyła swoje miejsce w historii obrazowania stereoskopowego.

rev01

Stereoskop Revere 22     1954.

rev02 rev03 rev04

Czy nie miło jest mieć taki komplecik? Aparat Revere33 z dedykowaną lampą błyskową i stereoskopem! A ja mam i sie wcalę nie chwalę!  :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...