wtorek, 22 listopada 2011

Gallus Jumelle Stereo

Kolejny stary aparat stereoskopowy,  który chciałbym Wam dzisiaj zaprezentować to Gallus Jumelle Stereo serii "0".  Według Katalogu Aparatów Fotograficznych Kadlubka i Hildebranda urządzenie to wyprodukowano we Francji w 1922 roku w firmie Usines Gallus Courbevoie.  Gallus nie jest zbyt skomplikowany.  Ma migawkę gilotynową z trzema czasami 1/25,  1/50 i 1/100 sekundy oraz tryb B i T.  Typowa przysłona otworkowa to po prostu przesuwany,  metalowy pasek z trzema dziurkami o wartościach 7, 3,  11 i 18,  który zamontowany jest na płycie czołowej przed obiektywami.  A obiektywy to proste soczewki Anastigmat Gallus f/7,3.  Ciekawym rozwiązaniem (stosowanym zresztą w innych francuskich aparatach streoskopowych) jest zdejmowana czołówka aparatu.  Po jej zdjęciu Gallus jest jednocześnie zgrabną przeglądarką,  do której możemy wsadzić diapozytywy formatu 6 x 13 cm.  Co jeszcze mogę powiedzieć o Gallusach?  Chyba tylko to,  że mam w swoich zbiorach już dwa modele tego prostego,  ale jakże sympatycznego aparatu.

 

Gallus Jumelle Stereo s. 0               1922

 

Aparat ze zdjętą płytą czołową.

 

PS.  Pana Piotra,  który napisał do mnie ze strony www. fotomplastikon. pl w sprawie aparatu Fujifilm Real 3D bardzo proszę o podanie adresu mailowego.  Bez adresu nie odpowiem...  niestety.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...