niedziela, 25 maja 2008

Wraki

Bardzo często zdarza się,  że trafiają w moje ręce eksponaty uszkodzone lub we fragmentach.  Mam wtedy olbrzymi dylemat co z nimi dalej robić?  Zostawić w takim stanie w jakim do mnie dotarły,  czy remontować???  Remont,  czy w wielu wypadkach odtworzenie całości z wykorzystaniem tego co zostało jest o tyle sensowne,  że dzięki temu można zaprezentować oglądającemu jak to "coś" kiedyć wyglądało.  Przyznacie mi jednak rację,  że taki przedmiot po rekonstrukcji nie ma tego  swojego "ducha".  Pozostawienie starego urządzenia w stanie szczątkowym też w pewnym stopniu ma sens,  bo pozwala zrozumieć jakie przeszedł losy i tym samym zwiększa wartość staroci zachowanych w pięknym stanie.  Osobiście przy reperacji uszkodzonych rzeczy staram się stosować elementy z tej samej epoki. Wtedy i wilk jest syty i owca cała.  Niestety nie zawsze się to udaje.  Ileż to trzeba było mieć "dawców organów"?  Taka sztuka nie udała mi się na przykład z przeglądarką ICA-Ortho-Stereoskop.  Wspaniale zachowany fragment aż się prosi by go zrekonstruować.  Jak na razie jestem nieugięty.  Czekam,  a może coś się kiedyś trafi?   Cierpliwość popłaca a szczególnie w kolekcjonerstwie.

  

ICA-Ortho-Stereoskop (fragment)   1905

  

1 komentarz:

  1. Ten akurat fragment swietnie sie trzyma, a dzieki temu, ze sie rowniez trzyma kupy, to jest "wystawialny" zwlaszcza w polaczeniu z rycina.

    OdpowiedzUsuń

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...