środa, 18 marca 2015

Wystawa fotokompozycji 3D Marka Saenderskiego

Oto, co znalazłem na stronie www.nowyfort.pl.

Artystyczna rzeczywistość i nierzeczywistość w trzech wymiarach.                       Już od 13 marca w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego można oglądać wystawę jakiej jeszcze w Warszawie nie było. Polski artysta – Marek Saenderski opracował unikalną na świecie metodę tworzenia wielkoformatowych obrazów – artystycznych kompozycji 3D. To drugi, obok Ryszarda Horowitza znany na świecie polski fotokompozytor w odróżnieniu od Horowitza wykonujący graficzne i fotograficzne projekty trójwymiarowe. Obrazy Marka Saenderskiego ogląda się przez zwykłe okulary 3D z czerwono-niebieskim filtrem, jednak to, co przez te okulary widać na wystawie jest absolutnie niezwykłe: nigdy wcześniej nie udawało się w takiej technologii prezentować obrazów takiej jakości. Jeżeli ktoś oglądał trójwymiarowe zdjęcia w czasopismach i ma o tego typu 3D jak najgorsze zdanie, powinien obejrzeć wystawę Marka Saenderskiego żeby dać się pozytywnie zaskoczyć: praktycznie już po kilku sekundach można zapomnieć, że w ogóle na oczach są jakiekolwiek okulary. W czasie pierwszej wystawy Marka Saenderskiego w Pałacu Sztuki w Krakowie zarówno widzowie dorośli tak jak i dzieci ulegali iluzji do tego stopnia, że próbowali dotykać nieistniejących w rzeczywistości obiektów „wystających” z płaskiego obrazu (…). Tematyka kompozycji 3D Marka Saenderskiego jest bardzo różna – od obrazów nawiązujących do malarstwa surrealistycznego do abstrakcji. Na wystawie są również zmysłowe akty pięknych fotomodelek w 3D, a także trójwymiarowe zdjęcia z wypraw fotograficznych Marka Saenderskiego między innymi na Grenalndię i Islandię. Artysta prezentuje również kilka trójwymiarowych zdjęć podwodnych wykonanych w Morzu Czerwonym, a także serię wspaniałych trójwymiarowych pejzaży krajobrazu Polski. Obrazy 3D są duże – niektóre mają szerokość dochodzącą nawet do 2 metrów – przy tak wielkich obrazach iluzja przestrzeni jest szczególnie efektowna. Wystawa w Forcie Sokolnickiego będzie trwała tylko 3 tygodnie – od 13 marca do 12 kwietnia. Kto na wystawę nie zdąży – następną okazję będzie miał w czasie majowego długiego weekendu – w Berlinie… w jednej z najbardziej prestiżowych galerii w samym centrum miasta ART Place Berlin – wystawa Marka Saenderskiego będzie jednym z najważniejszych polskich wydarzeń kulturalnych w tym roku w niemieckiej stolicy. Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego zaprasza codziennie: w godzinach 10:00-20:00 w dniach 14.03-12.04.2015.

ms01 ms03 ms04 ms05

Kilka trójwymiarowych  fotokompozycji autorstwa Marka Saenderskiego, które możecie zobaczyć w wielkim formacie na wystawie w Forcie Sokolnickiego.

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...