sobota, 28 sierpnia 2010

Stereoskop z Tajwanu

Stereoskop,  który chciałbym Wam dzisiaj zaprezentować został wyprodukowany w tym roku (2010) w dalekim Tajwanie.  Urządzenie to,  to typowy stereoskop zwierciadlany przystosowany do oglądania stereopar równoległych o bardzo zróżnicowanych formatach.  Składa się z zamkniętego korpusu z tworzywa sztucznego,  dwóch par bardzo solidnych zwierciadeł i pokrętła do sterowania lustrami (zmiany ich konwergencji i dywergencji).  Zwierciadła o współczynniku odbicia 95%,  są pokryte zewnętrzną warstwą przeciwodblaskową eliminującą efekt "duchów",  co daje w efekcie jasny i ostry obraz.  Stereoskop bardzo dobrze radzi sobie z obrazami 6x13 cm.  jak również z wielkoformatowymi prezentacjami wyświetlanymi przez rzutnik.  Niebywałą jego zaletą są jego małe rozmiary,  wadą zaś jego ciężar (lustra zastosowane wewnątrz oraz wizjery są szklane a szkło swoje waży).  Przeglądarka nie ma żadnych oznaczeń producenta oprócz napisu Stereoscope i tajemniczych numerów ZL 98 215339.2.  Jeżeli ktokolwiek potrafi je rozszyfrować,  bardzo proszę o maila.  Uprzedzam,  że nie przewiduję żadnych nagród rzeczowych ani pieniężnych. 

 

Pięć zalet "Tajwańczyka":

1. Linia wizjerów pozwala na swobodne używanie przeglądarki "okularnikom",  bez konieczności zdejmowania okularów.

2.  Pokrętło regulacji zwierciadeł jest umieszczone pionowo,  dzieki czemu jego obsługa przez użytkownika jest bardzo naturalna.

3.  Narożniki są ścięte pod kątem 45 stopni,  dzieki czemu czemu stereoskop jest łatwiejszy do trzymania.

4.  Dzięki użyciu sprężyn śrubowych regulacja zwierciadeł jest bardzo płynna i precyzyjna.

5.  Obraz w stereoskopie jest idealnie prostokątny i zgodny z ekranami o proporcji 16:9 stosowanymi w nowoczesnych komputerach.

 

Stereoskop w estetycznym etui...             2010

 

... i "soute"!

 

2 komentarze:

  1. vistaagawa@onet.pl1 września 2010 04:32

    Gratuluję stereoskopu!Tomeczku, zajrzyj do mojego bloga i przeczytaj wpis o Dniu Bloga,Pozdrowienia, Wojtek

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam

    A jest mozliwosc kupna tego cuda - ze wzgledu na opis jestem bardzo zaiteresowany - mozna wiedziec gdzie i za ile ? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

London in 3D - litewskie anaglify.

Kolejny album zdjęć stereoskopowych, którym chciałbym się z Wami podzielić, to "London in 3D". Tytuł ten już parokrotnie przewijał...